Základní informace

Historie útulku pro psy v Borovně se začala psát okolo roku 2011. V té době jsme pomáhali v Ekocentru ve Spáleném Poříčí a nebylo výjimkou, když se zde objevil zaběhnutý nebo týraný pes a i přesto, že se Ekocentrum zaměřuje na živočichy z volné přírody, bylo nutné zajistit péči i těmto nalezencům.

Situaci jsme se rozhodli řešit a po písemné podpoře starostů největších měst a obcí regionu Plzeň – jih (Blovice, Spálené Poříčí, Nezvěstice, Nepomuk, Rokycany, Starý Plzenec…) jsme se rozhodli vybudovat zařízení, kam by bylo možné tyto psy umístit.

Po několikaměsíčních přípravách se nám naskytla možnost odkoupit zemědělský objekt v obci Borovno a postupně ho přestavět na útulek pro psy. Obec Borovno leží v krásné krajině na okraji brdských lesů a je zároveň dobře dostupná díky své poloze při silnici Plzeň – Rožmitál pod Třemšínem – Příbram. Ani z dálnice Plzeň – Praha to není daleko, stačí sjet v Rokycanech na exitu 62 a dále pokračovat směr Mirošov a Příkosice. Neujedete více než 20 km.

Protože rekonstrukce objektu je finančně náročná záležitost, rozhodli jsme se zažádat o dotace z Operačního programu Životní prostředí a z Fondu soudružnosti FS. Dotace se nám podařilo v roce 2013 získat, a tak vybudování útulku nestálo nic v cestě.

Postupem času se činnost sdružení rozšiřovala o sportovní, výukové a také sociální aktivity a z těchto důvodů byl objekt přestavěn i pro tyto účely. Jeho velikost nám to naštěstí umožnila a mohla tak mimo jiné vzniknout i výcviková hala o velikosti 200 m2, která nemá v kraji konkurenci. 

Hlavní stavební a rekonstrukční práce skončily v dubnu roku 2015, kdy byl útulek zprovozněn a přijal první psí obyvatele. K oficiálnímu otevření pak došlo 21. května 2015 za přítomnosti pozvaných starostů měst a obcí a zástupců kraje.