Mainská mývalí kočka

Obří krasavec s laskavým srdcem. Mainská mývalí kočka (Maine Coon) skvěle symbolizuje kombinaci majestátní krásy a přátelské povahy, což z něj dělá jedno z nejoblíbenějších plemen koček na světě.

Původ plemene

Maine Coon je jedno z nejstarších přirozeně se vyvíjejících plemen v Severní Americe a považuje se za původní plemeno státu Maine, kde se také vyvinulo. Legenda praví, že Maine Coony jsou potomci koček, které přivezli do Ameriky evropští mořeplavci, ale skutečný původ zůstává zahalen tajemstvím. Díky své robustní konstituci a husté srsti se dokonale přizpůsobily drsnému klimatu Nové Anglie.

 

Popis plemene

Maine Coon je známý svou velkou a mohutnou postavou, s průměrnou váhou mezi 4,5 a 11 kg, někdy i více. Charakteristické rysy zahrnují dlouhý bušící ocas, velké uši s chomáčky na špičkách, širokou hrudník a impozantní límec kolem krku. Srst tohoto plemene je dlouhá a hustá, navržená tak, aby odolávala chladným podmínkám, a přesto nevyžaduje nadměrnou péči.

 

Povaha plemene

Maine Coon je známý svou přátelskou, téměř psí povahou. Jsou to velmi inteligentní a sociální tvorové, kteří se rádi podílejí na aktivitách své rodiny. I přes svou velikost mají velmi klidnou a vyrovnanou povahu, což je činí skvělými společníky nejen pro jednotlivce, ale i pro rodiny s dětmi nebo jinými domácími zvířaty.

 

Péče o plemeno

Péče o Maine Coon není příliš náročná, i když jejich dlouhá srst vyžaduje pravidelné kartáčování, aby se předešlo zacuchání a udržela se v dobrém stavu. Doporučuje se kartáčovat je alespoň dvakrát týdně. Kromě péče o srst by měli být Maine Coony pravidelně kontrolováni na možné parazity, a měli by mít pravidelné veterinární kontroly, aby se udrželo jejich zdraví.

 

Zdraví plemene

Maine Coony jsou obecně zdravé, ale jako všechna velká plemena mohou být náchylné k genetickým onemocněním jako je hypertrofická kardiomyopatie (HCM) a dysplazie kyčelního kloubu. Důležité je zajistit jim dostatek pohybu a kvalitní stravu, aby se předešlo obezitě, která může zdravotní problémy zhoršit. S dobrou péčí a správnou dietou mohou Maine Coony žít až 15 let a více.