Bengálská kočka

Divoká krása v domácím mazlíčkovi. Bengálská kočka je nejen nádherně krásná, ale také inteligentní a plná života, což z ní činí skvělého společníka pro aktivní domácnosti, které si užijí její energii a hravost. Její exotický vzhled a přátelská povaha.

Původ plemene

Bengálská kočka je unikátní plemeno, které vzniklo křížením domácích koček s divokou asijskou leopardí kočkou (Prionailurus bengalensis). Tento hybridní původ je základem jejího exotického vzhledu. První úspěšné pokusy o šlechtění se datují do 60. let 20. století, ale plemeno bylo oficiálně uznáno až v 80. letech. Bengálské kočky byly chovány s cílem vytvořit kočku s divokým vzhledem, ale s přátelskou a mazlivou povahou domácí kočky.

 

Popis plemene

Bengálská kočka je středně velká až velká kočka s robustním a svalnatým tělem. Její nejvýraznější znaky zahrnují krátkou, hustou srst s výrazným "divokým" vzorováním, které může být buď skvrnité nebo mramorované. Barvy srsti zahrnují různé odstíny hnědé, stříbrné a dokonce i modré. Oči jsou velké a mohou být zlaté nebo zelené.

 

Povaha plemene

Bengálská kočka je vysoko energická, hravá a extrémně zvídavá. Je známá svou láskou k vodě, což je neobvyklé pro většinu kočičích plemen. Toto plemeno si rádo udržuje fyzickou a mentální aktivitu, a proto je důležité poskytnout jí dostatek stimulace a prostoru pro hry. Bengálské kočky jsou také velmi sociální a dobře vycházejí s dětmi a jinými domácími mazlíčky.

 

Péče o plemeno

Péče o bengálskou kočku není příliš náročná co se týče srsti, která je krátká a snadno se udržuje. Stačí ji pravidelně kartáčovat, ideálně jednou týdně, což pomáhá odstraňovat volné chlupy a udržuje srst lesklou. Důležité je také zajistit, že bengálská kočka má dostatek příležitostí pro hry a pohyb, aby byla šťastná a zdravá.

 

Zdraví plemene

Bengálské kočky jsou obecně robustní a zdravé, ale jako každé plemeno, mohou být náchylné k určitým zdravotním problémům. Mezi běžné zdravotní problémy patří hypertrofická kardiomyopatie (HCM) a problémy s trávicím systémem. Doporučuje se pravidelné veterinární prohlídky a udržování aktivního a zdravého životního stylu, aby se minimalizovala rizika spojená s těmito onemocněními.