Sphynx

Neobvyklá krása bezsrsté kočky. Sphynx je bezpochyby jedno z nejzajímavějších plemen, které svým majitelům nabízí nejen neobvyklý vzhled, ale především spoustu lásky, hravosti a oddanosti.

Původ plemene

Plemeno Sphynx je známé především díky svému nezvyklému vzhledu bez srsti. Jeho původ sahá do roku 1966 v Kanadě, kde se narodilo první bezsrsté koťátko jako důsledek přirozené genetické mutace. Z tohoto koťátka bylo postupně vyšlechtěno celé plemeno. Další bezsrsté kočky byly objeveny v Evropě a USA, kde byly kříženy mezi sebou, aby se zvýšila genetická diverzita a zdraví plemene.

 

Popis plemene

Sphynx je středně velká kočka s výraznými rysy, která se nejvíce proslavila svou téměř úplnou absencí srsti. Kůže může mít různé barvy a vzory, které by u běžných koček odpovídaly jejich srsti. Toto plemeno má velké citronové oči a velké uši, které jsou široce otevřené a vzpřímené. Má svalnaté tělo s výraznými břišními svaly a dlouhý ocas.

 

Povaha plemene

Sphynx je známý svou extrovertní, přátelskou a velmi společenskou povahou. Tyto kočky vyhledávají lidskou společnost a mají rády, když jsou středem pozornosti. Jsou velmi hravé a inteligentní, což je činí skvělými společníky. Navzdory svému neobvyklému vzhledu jsou to velmi teplolásky, což souvisí s absencí srsti a potřebou udržovat tělesné teplo.

 

Péče o plemeno

Péče o Sphynx vyžaduje zvláštní pozornost, především kvůli absenci srsti. Je třeba je pravidelně koupat, aby se odstranil přebytek oleje z kůže, což zabraňuje problémům s pokožkou. Kočky tohoto plemene by také měly být chráněny před přímým slunečním světlem a chladem. Důležitá je rovněž pravidelná péče o jejich uši a drápy.

 

Zdraví plemene

I když jsou kočky plemene Sphynx obecně zdravé, mohou být náchylné k některým specifickým zdravotním problémům. Patří mezi ně problémy s kůží, citlivost na extrémní teploty a některé srdeční vady jako je hypertrofická kardiomyopatie (HCM). Pravidelné veterinární kontroly jsou důležité pro udržení jejich zdraví a dobré kondice.